Tüketici Mahkemesine Nasıl Başvurulur?

Tüketici Mahkemesine nasıl başvurulur? Tüketici Mahkemesi, Tüketici Hakları kanunu doğrultusunda tüketici ve mal ya da hizmeti sağlayıcı ya da satıcı arasındaki uyuşmazlıklara bakar. Tüketici aldığı ürünü iade etmek istiyor fakat karşı taraf problem çıkarıyorsa, tüketicinin aldığı ürün ayıplıysa, alınan malda oluşacak arızalar için tamir yapılması gerekiyorsa ya da tüketici aldığı malda özür bulmuş ürünü değiştirmek istemiyor fakat malın özrü kadar mal bedelinden indirim yapmak istiyorsa hakları çerçevesinde talepleri mal satıcısı tarafından karşılanmıyorsa işte bu durumda tüketici ikametgahında bulunan Tüketici Mahkemesi’ne başvuru yapıp hakkını aramalıdır.

Tüketici Mahkemesi, Tüketici belirtilen konularda yaşadığı sıkıntıların giderilmesi amacıyla öncelikle uyuşmazlık konusunun parasal değerini bilmelidir. Çünkü belirli tutarın altındaki uyuşmazlıklara Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri bakmaktadır. Uyuşmazlık konusunu oluşturan mal ya da hizmet bedeli 1.191,53 TL tutarında ya da altında ise tüketici, Tüketici Mahkemesi başvuru yapamaz. Bu durumda başvuru Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne yapılmalıdır. Bu tutarın üzerindeki tüm başvurular ise Tüketici Mahkemesi’ne yapılabilir. Heyetler, Kaymakamlık binalarında bulunmaktadır. Tüketici Mahkemeleri, illerin ya da ilçelerin Adliye binalarındadır.

Tüketici Mahkemesi, Tüketici şikayetini bildiren bir dilekçe yazar ve ek olarak aldığı mal ya da hizmetin faturasını ibraz ederek şahsen ya da posta yoluyla başvurabilir. Belirtilen dilekçede satın alınan mal ya da hizmetin niteliği ve özellikleri, malın alınan tarihi ya da hizmetin alınan tarihi, ödenen tutar, problemin ne olduğu, satıcının konu hakkındaki görüşü ve tüketicinin konu hakkındaki isteği belirtilmelidir. Bunun yanı sıra Hakem Heyetleri‘ne yapılan başvurularda ücret alınmaz. Çünkü buradaki görevlilerin ücretleri Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nca karşılanmaktadır. Ayrıca Tüketici Mahkemeleri’nde açılan davalardaki giderlerden tüketici muaf tutulmuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>